czwartek, 17 lutego 2011

Zwycięstwo Lecha w pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Europejskiej.

Kolejorz po słabym meczu , rozgrywanym w trudnych warunkach przy padającym sniegu pokonał  wicemistrza Portugalii Sporting Braga 1:0. Bramkę w 72 minucie spotkania zdobył niezawodny w rozgrywkach LE Artjoms Rudnevs. To pierwsza od 20 lat wygrana polskiego zespołu w rozgrywkach europejskich po przerwie zimowej.
 Mecz stał na słabym poziomie ( poziom z meczu Arsenal -Barcelona to to nie był) ale liczy się zwycięstwo.



"Do przerwy" 1:0 za tydzień rewanż w Portugalii  a potem ... no właśnie już przed pierwszym meczem z Braga wielu ekspertów nie mogło się doczekać meczu Lecha ale z Liverpoolem ( Liverpool w pierwszym meczu zremisował ze Spartą Praga 0:0). Uważali bowiem iż mająca kłopoty w lidze Braga nie będzie miała większych szans z mistrzem Polski. Pytanie jest tylko na jakiej podstawie tak sądzili? Braga zajmuje obecnie 6 miejsce w lidze portugalskiej . Lech natomiast zajmuje w słabszej polskiej lidze dopiero 11 miejsce. Sporting jest w trakcie sezonu - Lech natomiast kilka dni temu wrócił ze zgrupowania w Turcji i dopiero przygotowuje się do rozpoczęcia rundy wiosennej polskiej ekstraklasy. Tłumaczono iż Braga jest w rozsypce ponieważ  kilku czołowych zawodników jest kontuzjowanych a pozostałych liderów zespołu klub sprzedał ale klub ten robi to niemal co roku ( z tego się utrzymuje) a mimo to w poprzednim sezonie został wice mistrzem Portugalii.Poza tym w Lechu też jest kontuzjowanych 4 podstawowych zawodników a najlepszy gracz Sławomir Peszko odszedł do Kolonii .
Bez względu na opinie "ekspertów" obie drużyny reprezentują podobny poziom i to która z nich awansuje będzie się rozstrzygało aż do 90 minuty meczu w Bradze a może i dłużej.

Powstanie Polskiego Związku Piłki Nożnej i rozgrywek ligowych

Pierwsze struktury piłkarskiej centrali powstały na terenach Galicji w 1911 roku pod nazwą Związek Footbolistów Polskich. Po niedługim czasie organizacja przyjęła oficjalną nazwę Polskiego Związku Piłki Nożnej podczas zjazdu założycielskiego polskich klubów piłki nożnej odbywającego się w Warszawie w dniach 20-21 grudnia 1919 roku, kiedy to opracowano statut najstarszego w Polsce związku sportowego.

Pierwszym prezesem PZPN-u został znany wówczas działacz Cracovii Kraków Edward Cetnarowski, a pierwszą siedzibą był Kraków (w 1928 roku siedzibę związku przeniesiono do Warszawy).

Co ciekawe związek działał już wcześniej, kiedy to zorganizował Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej. Pierwsze historycznie potwierdzone spotkanie piłkarskie polskich drużyn w oficjalnych rozgrywkach w strukturach FIFA odbyło się 08.05.1913 roku, kiedy to Cracovia Kraków pokonała na własnym boisku Wisłę Kraków 2-1.

Piłkarska centrala podzieliła kraj na 5 piłkarskich okręgów (OZPN):

- krakowski,

- lwowski,

- warszawski,

- poznański,

- łódzki,

Trzy lata później do tej grupy dołączono kolejne trzy nowe okręgi piłkarskie:

- lubelski,

- wileński,

- górnośląski.

W 1923 roku Okręgowe Związki Piłki Nożnej powiększyły się o kolejny region, a został nim okręg toruński.

Pierwsze Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej rozpoczęto w 1920 roku, jednak ze względu na wybuch wojny polsko-bolszewickiej nie udało się ich dokończyć. Grano wówczas systemem wiosna/jesień, a Mistrza Kraju miały wyłonić rozgrywki polegające na systemie pucharowym. We wszystkich OZPN organizowano rozgrywki regionalne, a ich zwycięzcy grali w turnieju finałowym, który wyłaniał najlepszą drużynę w kraju (zasada ta obowiązywała w latach 1920-26 oraz w latach 1946-47). Mimo, że pierwszych rozgrywek nie udało się dokończyć, za historyczny pierwszy mecz w tych rozgrywkach, badacze tematu uznają spotkanie z 18.04.1920 roku pomiędzy Wawelem Kraków, a Cracovią II zakończone wynikiem 1-3.

W roku 1921 liczba "profesjonalnych" polskich klubów piłkarskich zrzeszonych w związku przekroczyła magiczną barierę 100, a grało w nich ponad 2000 zawodników!

W tym samym roku (1921) po raz pierwszy dokończono rozgrywki ligowe i wyłoniono pierwszego Mistrza Polski w Piłce Nożnej, którym została Cracovia Kraków.

W latach 1925/26 rozegrano pierwszy raz w historii Puchar Polski. Zwycięscy rozgrywanych w poszczególnych okręgach piłkarskich awansowali do gier na etapie centralnym. Pierwszym zwycięzcą tych rozgrywek została Wisła Kraków, która w decydującym meczu pokonała dnia 05.09.1926 roku Spartę Lwów 2-1 (mecz na stadionie Wisły obserwowało wówczas 1500 osób!). W ten sposób, oba inauguracyjne rodzaje rozgrywek - Mistrzostwa Polski i Puchar polski - wygrały kluby z Krakowa. Kluby nie były jednak zbytnio zainteresowane rywalizacją w Pucharze Polski, ponieważ były to dla nich dodatkowe rozgrywki, które pochłaniały wiele środków i energii. Sprawą priorytetową i najważniejszą i tak pozostawały dla nich rozgrywki o Mistrzostwo Polski. Dlatego też kolejne rozgrywki o PP rozegrano dopiero w 1951 roku.

Obecnie PZPN posiada 16 regionalnych Związków Piłki Nożnej, ponad 2 miliony piłkarzy (około 550 tyś piłkarzy zarejestrowanych) oraz ponad 6,5 tyś zarejestrowanych klubów piłkarskich.


http://blogpilkarski.blogspot.com/

Początki piłki nożnej na ziemiach Polski pod koniec XIX i na początku XX wieku.

Prawdopodobnie w piłkę nożną na ziemiach polskich zaczęto grywać już w czasie zaborów w latach 80-tych XIX wieku. Jest wiele sprzecznych informacji dotyczących tego gdzie pojawili się pierwsi piłkarze. Jedne z nich mówią o ówczesnej Galicji (Kraków lub Lwów, ze względu na największą autonomię spośród polskich ziem w tamtym czasie), a może na ziemiach Śląska, gdzie duże były wpływy niemieckie lub w miastach takich jak Szczecin czy Gdańsk, albo Łódź gdzie w tych czasach przebywało wielu obcokrajowców znających już tą dyscyplinę sportu.
Nie zmienia to jednak faktu, że w roku 1888 Henryk Jordan doprowadził do powstania na Błoniach w Krakowie tzw. Parku Jordana, czyli terenów wydzielonych do celów sportowych. Otwarcie parku nastąpiło rok później i doprowadziło do upowszechnienia sportu w Krakowie, a mieszkańcy miasta licznie przybywali w to miejsce, aby spędzać aktywnie wolny czas.

W ciągu kilku lat w Krakowie i we Lwowie powstawały małe szkolne klubiki piłkarskie, lecz w rozwoju tej dyscypliny sportu nie małą rolę odegrały Towarzystwa Gimnastyczne ?Sokół? z tych miast. Wiadomo również, że w 1892 roku działacz lwowskiego "Sokoła" przywiózł ze swojej podróży po Anglii pierwszą oryginalną piłkę do gry w football, a pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej na ziemiach polskich rozegrano w trakcie II Zlotu "Sokoła" we Lwowie dnia 14.07.1894 roku. Wówczas to reprezentacja "Sokoła" ze Lwowa pokonała "Sokoła" z Krakowa 1-0 po bramce zdobytej przez Włodzimierza Chomickiego mającego wówczas 16 lat. Ciekawe jest to, że mecz trwał jedynie 6 minut, ponieważ po tym czasie lwowianie zdobyli bramkę, a sędzia zakończył po tym fakcie spotkanie!

W kolejnych latach powstawały następne kluby piłkarskie na innych polskich ziemiach. Kluby powstały m. in. w: Łodzi, Legnicy, Wrocławiu, Gdańsku, Raciborzu czy Elblągu. Pierwsze polskie kluby piłkarskie, wykształcały się w większości z zespołów szkolnych i uczniowskich, a spośród nich najstarszymi były kluby ze Lwowa: Lechia, Czarni i Pogoń oraz Krakowa: Cracovia, a później Wisła. Na terenach pozostałych zaborów także powstawały zespoły piłkarskie m. in.: Resovia Rzeszów, Tarnovia Tarnów, Polonia Przemyśl, Wisłoka Dębica, Sandecja Nowy Sącz, Makkabi Kraków, Normania i Warta w Poznaniu, Venetia Ostrów Wlkp., Łodzianka Łódź, Polonia Warszawa czy Concordia Piotrków Trybunalski.

I tak oto od pierwszego meczu piłkarskiego rozegranego latem 1894 roku, dyscyplina ta rozwijała się na polskich ziemiach w bardzo szybkim tempie, aby z czasem stać się najpopularniejszą dyscypliną sportu w kraju.


http://blogpilkarski.blogspot.com/

WITAM SERDECZNIE NA BLOGU POŚWIĘCONYM POLSKIEJ PIŁCE NOŻNEJ

www.polskapilka71.blogspot.com
Polska piłka jaka jest każdy widzi !
Liczba 71 w adresie bloga to aktualna pozycja reprezentacji Polski w rankingu FIFA. Dzisiaj jest 17.02.2011 r.( data utworzenia  bloga) mam nadzieję że po Euro 2012 będę mogł zmienić liczbę 71 chociażby przestawiając liczby na 17.
Tego sobie i wszystkim kibicom polskiej reprezentacji życzę i zapraszam do odwiedzania mojego bloga.